11 чести въпроса за психотерапията, които са ми задавани
1. Как психотерапевтът може да ми помогне?
Психологията дава обяснения за дадено състояние/поведение/реакция и т.н., а психотерапевтът помага на клиента да стигне до тези отговори за себе си, имайки предвид спецификите на дадения човек. Психотерапевтът задава въпроси, предлага гледна точка, дава обратна връзка, а клиентът сам решава с какво да се съгласи и с какво не, и какво да си вземе от сесията като тема за размисъл.
2. За колко време ще се "оправя"?
Терапията е процес и продължителността е индивидуална за всеки човек, най-вече зависи от текущото му състояние и до къде иска да стигне. Някои хора идват за нещо конкретно и когато се разреши казуса, решават, че им е достатъчно и спират терапията. Други идват с нещо конкретно, но в процеса на работа решават, че искат да опознаят себе си в повече аспекти и продължават терапията си и след разрешаването на първоначалния казус. Има и клиенти, които тръгват на терапия от любопитство какво ще разберат за себе си. Независимо от причините и целите, заради които човек започва терапия, темпото на психологическата работа е в зависимост от конкретния клиент и добрият психотерапевт умее да преценява темпото на клиента и се съобразява с него.
3. Колко често трябва да са психотерапевтичните сесии?
Оптималната честота е 1 път в седмицата, но това е само препоръка, а не правило или задължение. В зависимост от нуждите и възможните на клиента, сесиите могат да бъдат и на по-голям интервал от време. Честотата може и да варира според текущо състояние на клиента. Добрият психотерапевт уважава решението на клиента и не се опитва да му влияе, освен ако не е тежък случай. Тогава добрият психотерапевт ще препоръча по-чести сесии, но няма да настоява.
4. Как някои психотерапевт дават съвети и готови решения, а други не?
Добрият психотерапевт не дава съвети и готови решения, защото целта на психотерапията е клиентът да израства, сам да взима решения и да носи отговорност за тях, иначе има риск клиентът да стане зависим от терапевта. Освен това едно решение може да е добро за човек Х, но не и за човек У.
5. Ако имам нужда от психотерапия, това означава ли, че съм "сбъркан" или ми има нещо?
Напълно нормално и човешко е, когато човек изпитва затруднения или дискомфорт в даден аспект или ситуация, да потърси помощ. Някои може би смятат за себе си, че търсенето на помощ би било проява на слабост, но всъщност се иска психическа сила, за да се срещнеш със самия себе си по време на психотерапията. Уточнение - психотерапевтът работи с хора в нормата, а психично болните хора преди всичко посещават психиатър.
6. Психотерапевтите анализират ли приятелите си?
Всеки човек анализира хората, с които общува, и си прави изводи. Психотерапевтите не правим изключение. А добрият психотерапевт не влиза в психотерапевтична роля спрямо приятели си и семейството си, защото умее да спазва граници. Освен това той/тя няма нужда да се показва какво и колко знае.
7. Не е ли по-добре да ходя при психотерапевт от същия пол? Ще ме разбира по-добре.
Добрият психотерапевт разбира и двата пола и работи еднакво добре и с двата пола. Той/тя гледа на хората преди всичко като на човешки същества и след това взема предвид и половите различия, които всъщност са много пъти по-малко от разпространените вярвания. А при работа с двойка добрият психотерапевт ще е обективен и няма да вземе ничия страна, защото той/тя е на страната на истината.
8. Психотерапевтът може ли да "чете" мисли?
Психотерапевтът познава човешката психика в дълбочина и може да "вижда" зад очевидното поведение и думи, когато е събрал достатъчно информация от клиента, но това не означава, че може да чете мисли.
9. Психотерапевтът може ли да "промие мозъка" на клиента?
Клиентът е в пълно съзнание по време на сесиите и способността му да разсъждава и да приема или отхвърля казаното от терапевта не се променя спрямо която и да било друга ситуация в ежедневието.
10. Каква е разлика между психолог, психотерапевт и психиатър?
Психолозите са хора, които са завършили академична специалност в областта на психологията. Те могат да консултират, да прилагат психологически тестове, да изготвят хипотези за различни поведенчески и личностови характеристики.
Психотерапевтите минават през дългогодишно обучение в някой от методите за психотерапия. Психотерапевтът може да работи в дълбочина с личността на човека и да води своя клиент по пътя на себепознанието, личностното израстване и промяна. За да стане психотерапевт, човек първо той/ тя самият/самата минава през лична психотерапия, която е задължителна част от обучението. Добрият психотерапевт е станал добър, защото е бил сериозно ангажиран с личната си терапия, не само с научните знания.
Психиатрите работят с хора с психични разстройства (като шизофрения, биполярно разстройство). Психиатрите са хора с медицинско образование и имат право да изписват лекарства. Психотерапевтите и психолозите нямат право да изписват лекарства.
11. Какво е холистична психотерапия?
Холистичен идва от holos – т.е. цял, хармонична цялост на физичното, когнитивното, емоционално-психичното и ценностно-духовното. Холистичната психотерапия изследва симптоматиката, но в контекста и с поглед върху цялата човешка личност, и се работи върху източника на симптома. Методът е подходящ както възрастни, така и за деца